warning snapchat youtube instagram facebook tune chevron Quotes

Fredagsfika och tenta

Agnes Dahlgren

Fredagsfika och tenta

Äntligen fredag och helg!

Denna veckan har gått ovanligt långsamt måste jag säga. I och med Valles hovspricka så har han vilat, vilket har gjort att jag har haft flera kvällar ledigt efter skolan. Såklart kan det vara skönt ibland, men när man är van att ha fullt upp så blir det ganska långtråkigt efter någon dag. Jag har såklart varit ute och borstat/pussat på honom, och även ridit Spirre i tisdags, men saknar ändå att rida Valle som vanligt!

I skolan har jag haft stalltjänst, eller HAV (Häst- och anläggningsvård) som SLU så fint kallar det. Detta har vi var tredje vecka och i min grupp är vi just nu 7 personer som tillsammans har morgon-, lunch- och eftermiddagspass måndag till fredag. Detta är ju såklart nödvändigt för att vi ska kunna ha skolhästar anläggningen, men även en bra förberedelse inför arbetslivet där många av oss antagligen kommer att sköta ett stall och göra allt som det innebär dagligen. Dessutom måste jag erkänna att jag tycker att det är ganska skönt att börja dagen med lite stalltjänst. Dock innebär stalltjänst även tidiga mornar, vilket är lite mindre skönt. Trots lite sjukdom osv så har i alla fall min grupp jobbat på bra och i morse hade vår stallchef köpt fredagsfika vilket alltid uppskattas!

På veckans föreläsningar har vi pratat mycket sjukdomar, framför allt kolik, hovsjukdomar och vaccin. Mycket information som man hört en del av, men det är alltid väldigt intressant att gå in på djupet och lära sig mer. Jag har i alla fall kommit fram till att uttrycket "no hoof, no horse" verkligen stämmer, och att valet av hovslagare är lite läskigt. Hur ska man hitta rätt!?

På tal om hovar så ingår det tappskokompetens i min utbildning, och den håller jag på att ta nu! De 3 senaste veckorna har vi haft 3 lektioner där vi övat på att rikta skor, spika i plasthovar, pratat benställningar och provat att slå på sko på häst. Nästa tisdag har vi en examination som vi måste klara för att få kompetensen. Det är faktiskt jättekul och nyttigt, sen gäller det bara att hitta tillfällen att träna så att man inte tappar det. 

Min första tappsko påspikad!

Första tappskon påspikad!

Fördelen med hippologen är att det finns kompetenta människor överallt, och att det alltid händer roliga saker även utanför lektionstid. Som till exempel här om dagen då jag fick hålla häst när vår lärare och veterinär skulle dra ut två vargtänder på en av unghästarna. En privatlektion i hästens tänder bara sådär är inte helt fel, med risk för att låta lite nördig! 

Vargtänder

Som jag nämnt tidigare så har jag körning just nu. Våra praktiska moment (ridning, körning och unghäst) är uppdelade i fyra block. Jag hade ridning hela första terminen och genom förde godkända hopp- och dressyrexaminationer i januari. Nu har jag alltså körning fram till vecka 13 och sedan unghäst till sommaren. Körningen är faktiskt jättekul, mycket roligare än vad jag trodde att det skulle vara! Självklart hade jag helst ridit hela tiden men det är ett väldigt bra komplement att kunna köra hästarna. Den här veckan har vi bland annat tränat på skänkelvikningar (väldigt svårt när man inte har någon skänkel), "marathonhinder" och kört en konbana. 

Bonneville

Vi avslutade veckan med en tenta i ridlära, en dressyrdel och en hoppdel. Frågorna handlade bland annat om hästens gångarter, olika skänkelhjälper, rakriktande övningar och hästens språngkurva. Lite lagom flummigt en fredagseftermiddag men jag tror och hoppas att det gick ganska bra. Ridning är ju väldigt mycket känsla och därför tycker jag att det är så svårt att sätta ord på hur man egentligen gör när man rider en öppna eller gör en halvhalt. Såklart viktigt att kunna när man ska ha lektioner i framtiden, men ganska jobbigt att plugga på. Föredrar helt klart att rida i praktiken i stället!

Stickan!

Gullisen Stickan tidigare i veckan!

Nu ska jag i alla fall äntligen ta fredag och helg! Det blåser storm här i skåne (hela 30m/sekund!!) så om inte ridhuset blåser bort ska jag gå ut och rida Spirre. Resten av kvällen blir rätt lugn, och helgen lika så. 

Ha det så bra!

 

Kommentarer